
Hus
Boliggalleri: Drøm dig væk i dansk møbelkunst
Hvert eneste rum indeholder møbler i særklasse og emmer af dansk designhistorie. Kom med hjem til direktøren for en verdensberømt dansk møbelvirksomhed og drøm dig væk i smukke møbler!
Onsdag, 16. marts 2016 - 10:39 - af Christine Agertoft, Kasper Foged Rasmussen / Foto: Andreas Mikkel Hansen
Direktør for Carl Hansen & Søn, Knud Erik Hansen, bor sammen med sin hustru på den gamle fynske herregård Hellerup, som de har renoveret løbende i samarbejde med Kulturstyrelsen. Med 2000 m² at boltre sig på ville mange sikkert have svært ved at møblere hvert eneste rum, men på herregården er der smuk møbelkunst på hver og en kvadratmeter. De fleste møbler i huset kommer i sagens natur fra familievirksomheden Carl Hansen & Søn og Rud Rasmussens Snedkerier, som virksomheden også ejer.
Læs også: 10 designmøbler for feinschmeckere
Middelstort parcelhus med voldgrav
Parret købte den fynske herregård i 2002 efter at have set på et hav af herregårde og slotte på Fyn, og der var forbløffende mange til salg af den simple grund, at det er et gigantisk projekt at involvere sig i.
– Det er egentlig ikke, fordi det er så dyrt at købe sådan et sted – det koster ikke mere end et middelstort parcelhus – det dyre er vedligeholdelsen og renoveringsomkostningerne. Vi har renoveret det af mange omgange og skal hele tiden have Kulturstyrelsen med ind over planerne, fortæller Knud Erik Hansen.
Hovedbygningen er fra 1670. I 1772 skulle boligen passe til tiden og være klassicistisk, så det blev bygget om, og der kom en ekstra længe til. Det hele stod færdigt i 1804. Broen er meget ældre, den er fra omkring år 1500, og voldgraven er fra 1300-tallet, hvor der lå et tilflugtsfort i midten. Kirken ved siden af er bygget i 1200 og tilhørte huset til omkring 1960, hvor den blev givet væk.
Et håndværkertilbud
– Det var i en frygtelig forfatning, da vi købte det. Det var ikke blevet holdt, så derfor fik vi det også til en pris, der var til at overkomme. Det vigtigste for mig var, at træværket var i orden, for i mange af den type ejendomme er træet ved at rådne væk. Så da det var gennemgået, købte vi det og gik i gang med at finde ud af, hvad vi kunne gøre og søge om tilladelser til at lave de forskellige ting, fortæller Knud Erik Hansen.
– Det største projekt viste sig at være taget. Træværket var godt nok, men tagstenene var jo mere end 200 år gamle, og nogle var så slidte, at man kunne se gennem dem. Og så var det jo ikke ligefrem i vatter, så der skulle mange specialløsninger til, fordi man jo ikke må lave det om på en fredet bygning. Vi ville også gerne genetablere de gamle kviste, som skulle være runde, men det ville Kulturstyrelsen ikke være med til, for de mente ikke, at den arkitekt, der i sin tid renoverede det, lavede runde buer, siger han og husker, hvordan parret alligevel fik lov ved en ren tilfældighed.
– Jeg var på en tur til slottet Ulriksholm, hvor der hang et gammelt billede af herregården, hvor der var runde kviste. Så var vi på et ophold på Falsled Kro i værelse 4, og søreme om ikke der hang et gammelt maleri, hvor herregården har runde kviste. Så gav Kulturstyrelsen alligevel lov, husker han. I dag er sønnerne flyttet hjemmefra, og parret mangler kun en lille smule af kælderen. Ellers er de endelig ved at være hele huset igennem.
Kom med indenfor på herregården ...
Dansk møbeldesign på slottet


Her bor
Knud Erik Hansen, direktør for Carl Hansen & Søn, sammen med sin hustru.
Bolig
Boligen er en gammel herregård på ca. 2000 m² og ligger på Fyn.
Stil
Klassisk herregårdsstil med et moderne tvist.
1 / 13


Antikke møder klassiske møbler
Udover en række antikke møbler er herregården præget af møbler designet for Carl Hansen & Søn gennem årene – i gangen står blandt andet en skalstol, Peters stol og en række gamle prototyper.
2 / 13


Enestående prototype
I en af husets spisestuer står seks Elbow-stole af Wegner rundt om hans CH327-bord. Pendlen over bordet er en prototype, som Wegner designede, men som aldrig kom i produktion. Der findes tre, og Knud Erik Hansen har en på hver etage i hovedbygningen.
3 / 13


Hygge i kælderen
Køkkenet i kælderen er parrets primære opholdsrum og tv-stue. Her huserer hunden og husets katte omkring hyggekrogen med de tre CH28-stole omkring et CH008-bord. I vinduet sidder Kay Bojesens abe.
4 / 13


Godt selskab
Kaare Klints Propel-taburet sammen med en gammel Bjørn Wiinblad-vase og en Mogens Koch-reol.
5 / 13


Mere plads under loftet
Knud Erik Hansen fik dispensation til at renovere loftet under taget og udnytte det til bolig. I et hjørne finder man et tæppe designet af Helle Damkjær for Carl Hansen & Søn. Det produceres af svenske Kasthall, der danner bund for tre skalstole og et CH008-bord. Shoichi Uchiyama har designet Enigma-lampen for Louis Poulsen.
6 / 13


Gaver fra barndommen
Den gamle skænk er designet af Hans J. Wegner, men har aldrig været i produktion – det overvejer Knud Erik Hansen at lave om på. De to fugle er designet af Kay Bojesen. Han var ven af familien, og gyngehesten gav han Knud Erik og hans bror i gave, da de var børn.
7 / 13


Wegner, Wegner og atter Wegner
Det gamle chatol var Knud Erik Hansens fars svendestykke i sin tid. Forrest står tre skalstole omkring et CH008-bord designet af Hans J. Wegner. I hjørnet står to windsorstole og et bord af Frits Henningsen.
8 / 13


Samling af smuk træ
I en af husets mange stuer står en kurv fyldt med dekorative gevirer fundet i haven. Stolen er Wegners model CH28. Han har også designet CH008-bordet og sofaen CH103. Over sofaen hænger tre japanske silketryk. I hjørnet ses en Snowdrop-lampe fra Le Klint. På bordet ses Hans Bøllings træand, som produceres af Architectmade.
9 / 13


Eksklusivt gæsteværelse
Et af herregårdens eksklusive gæsteværelser. Skrivebordet og Wegner-skrivebordsstolen var i sin tid Knud Erik Hansens fars. Den er, ligesom Bamsestolen til højre, en original fra snedkermester Johannes Hansen, men begge produceres i dag af PP Møbler. Både Y-stolen, Mogens Koch-reolen og Wing Chair er fra Carl Hansen & Søn.
10 / 13


Et hyggeligt hjørne
På Wegners CH008-bord står blandt andet en samling træfugle af Kristian Wedel fra Architectmade. Bag skalstolen står en Opala-gulvlampe designet af Hans J. Wegner for Pandul.
11 / 13


Wegner i mini
På en af husets trappeafsatser finder man en fin miniaturesamling af Hans J. Wegners stole.
12 / 13
Relaterede artikler
Læs mere om: