
Boliggalleri: En nybygget patricierdrøm
De drømte om en flot og klassisk herskabsvilla fra 1920’erne, og da de ikke fandt den – ja, så byggede de den selv. Kom med indenfor i den unikke familiebolig på 400 m².
Det ligner en herskabsvilla fra 1920’erne, som har været gennem en omfattende renovering fra kælder til kvist. Faktisk i en grad, så selv håndværkere gætter forkert, når de første gang træder ind i huset.
Men faktisk er den 400 m² store patriciervilla i Charlottenlund helt nybygget og opført fra grunden efter 100 år gamle arkitektoniske principper.
SE OGSÅ: Elsker du patriciervillaer? Så skal du se denne
Byggede selv drømmehuset
Familien, som bor her, ledte nemlig længe efter det helt rigtige hus i området, men da det aldrig dukkede op, besluttede de selv at bygge præcis det hus, de drømte om, fortæller det 40-årige par, der har to døtre på otte og fem år.
– Vi bliver stolte, når fx håndværkere tror, at huset er gammelt og gennemrenoveret, for så har vi virkelig ramt den stil og tone, vi gerne ville have. Det bærer heller ikke præg af at være nybygget, og for os er det vigtigste, at vores hjem blevet hyggeligt at være i.
Det grønne og blå rum
Gennemført er det kodeord, der kendetegner villaen, hvor moderne komfort er tænkt ind overalt i kombination med det originale udtryk, som parret ønskede i arkitekturen.
Gulvene på førstesalen, som rummer badeværelser, soveværelse og børneværelser, er fx lagt i sildebensparket, som det var stilen i 1920’erne. Men med indlagt gulvvarme, sådan som man bygger i dag.
Selve indretningen bærer i høj grad præg af parrets forkærlighed for moderne design, kunst og udvalgte farver. Faktisk er mange af husets rum bygget op omkring og indrettet med udgangspunkt i blot ét møbel eller kunstværk.
Det gælder blandt andet det store køkkenrum, hvor opgaven til køkkenfirmaet lød på at designe et køkken med afsæt i et rundt spisebord i marmor designet af Cecilie Manz.
Den store, elegante hall med højt til loftet er indrettet med inspiration fra kunstværket Når tanken er fri af den danske kunstner Siri Gindesgaard.
Alt er købt til hvert rum
Selv om rammerne er den klassiske herskabsvilla, så er selve indretningen nutidig, enkel og moderne. Her er Arne Jacobsen-klassikere som Svanen og spisestolene Dråben, der står rundt om spisebordet, men i høj grad også nyt design.
Som også er nyindkøbt netop til dette hus, for da familien flyttede fra deres tidligere hjem på 149 m², var der brug for en del mere interiør, så den startede helt forfra og har indrettet rum for rum ved at besøge talrige boligbutikker, søge på nettet og finde præcis de møbler, familien syntes passede ind i de enkelte rum, fortæller parret.
Faktisk blev alle møbler, gardiner, tapeter, tæpper og børnemøbler købt på baggrund af billeder og plantegninger allerede inden, familie flyttede ind, fortæller parret.
– Det sjoveste ved vores indretning var at købe alt til hvert eneste rum. Vi har ikke den store tålmodighed, så det skulle også gå stærkt. Vi fik fx møblerne leveret til det nye hus om onsdagen, gardinerne kom om torsdagen, og om fredagen blev børneværelserne indrettet. Og så kunne vi flytte ind.
SE OGSÅ: Kom indenfor i arkitektens klassiske villa
En 80 kilo tung lampe
Parret har dog brugt meget tid på at finde det helt rigtige, og skulle det fragtes fra udlandet, så var det heller ikke en forhindring. Et godt eksempel er den store Arctic Pear-lysekrone i hallen, som er fra det engelske firma Ochre.
Den måtte sejles fra England og viste sig at veje hele 80 kilo. Heldigvis var loftet endnu ikke helt lukket, da lampen ankom, så det var muligt at bygge ekstra forstærkning ind, som kunne bære den tunge lampe.
I dag har parret fået præcis den 'gamle' herskabsvilla med stemning, som de drømte om, og næste projekt er nok nærmere et 'ikke-projekt', siger kvinden i huset.
Boliggalleri: En nybygget patricierdrøm
Boliggalleri: Nybyggernes patricierdrøm


Patricierdrømmen
Her bor: 40-årigt ægtepar med to døtre på fem og otte år.
Bolig: Nybygget patriciervilla i tre etager på 400 kvadratmeter opført i 2017.
Stil: Moderne minimalisme møder klassisk elegance med fokus på farver, kunst og design.


Smuk velkomst
Kontraster mellem sort og hvidt skaber en flot effekt som her med de mørke hoveddøre og de lyse, keramiske fliser ved indgangspartiet. Kurve og krukker med blomster pynter hele vejen rundt om huset.


Lyseblå stue
Her er det en lyseblå vægfarve, der giver kølig kontrast til interiøret i træ, læder og gylden messing. Spisebordet er designet af Cecilie Manz, og Dråben-stolene af Arne Jacobsen – begge dele forhandles af Fritz Hansen. Lampen Crown Minor er fra Nemo, og rullebordet Valet Bar Cart er fra Stellar Works. Vægmalingen fra Farrow and Ball er købt hos Tapet-Cafe.


Messing går igen
Gennemgående materialer giver sammenhæng i indretningen, som fx messing, træ og læder. Overalt i villaen finder man små detaljer i messing som lysestagerne fra serien Objects fra Fritz Hansen på spisebordet og Bestlite-lampen fra Gubi ved sofaen.


Svanen
Sofaen i den dybe, blå farve er specialdesignet af Eilersen, og Svanestolene i cognacfarvet læder er af Arne Jacobsen.


Skræddersyet køkken
Leg med forskellige toner af træ − det skaber spil i de stilrene linjer i indretningen. Det store køkkenrum er indrettet af firmaet Simonsen og Czechura med specialdesignet emhætte, der matcher det mørke træ. Armaturet i bruneret messing er fra Quooker, lamperne er fra Møller og Rothe.


Klassiske møbler
Utraditionelle farver og moderne, let design gør klassiske rammer mindre 'pæne', som fx at vælge lyserøde stole og et rundt, tyndt marmorbord. Lampen over bordet er fra Møller & Rothe, og 7’er-stolene er fra Fritz Hansen.


Biopejs i forklædning
Skab stemning med en biogas-pejs i klassisk forklædning. I en helt nybygget villa med minimale varmeudgifter giver det ikke altid mening at installere en brændeovn til at varme stuen op, men åbne flammer giver hygge. Gennem døren er der kig til hallen.


Lyst og lækkert
Gyldne detaljer skaber varme og et strejf af luksus i stilrene, lyse rum som familiens badeværelse, der er indrettet med hvide elementer og armatur fra Dornbracht.


Hotelstilen derhjemme
Hotelstilen kan give en følelse af luksus i soveværelset. Du kan kombinere den med badehotel-stemning ved hjælp af et stribet tapet, tunge gardiner og en høj seng med masser af puder.


Mere inspiration?
Vil du se flere stilfulde hjem? Så kom hjem i tv-vært og kok Adam Aamanns private villa!