Hus

Boligreportage: Unik stenhytte i Syditalien

I en flere hundrede år gammel stenhytte i Syditalien har en fransk interiørdesigner indrettet sit helt eget solrige helle. Stilen er på én gang moderne chic og autentisk rustik.

Et tørstigt figentræ og en gammel stenovn med fire vægge omkring var nærmest alt, der stod på grunden med den fantastiske udsigt over domkirken San Giorgio og Modicas gamle bydel, da den franske interiørdesigner Cathy Dupont faldt for det sicilianske stenhus.

Hjemmets 40 m² er fordelt på bare to værelser, og for at få rummene til at føles større har Cathy Dupont helt fravalgt døre – selv på badeværelset.

Som en bonus giver det spartanske interiør en autentisk fornemmelse, der er tro mod det gamle stenhus’ historie, mens møblerne og den øvrige indretning løfter udtrykket til moderne og komfortabelt.

Fra hoveddøren træder man direkte ind i et åbent køkkenalrum, der er holdt i rolige naturfarver og lokale materialer i siciliansk stil. De originale stenvægge og de organiske detaljer som bambuslamperne, der hænger over hørsofaen, fungerer som kontrast til de mørke flisegulve, der er lavet af sten fra vulkanen Etna og går igen i det enkelt indrettede soveværelse med fransk altan og på badeværelset.

Sommerligt helle

De indvendige rum er dog ikke de vigtigste for Cathy Dupont, der ikke bare blev lokket til Italien af ferieboligen, men i høj grad også af den sicilianske sol. Derfor er den 23 m² store terrasse interiørdesignerens absolutte yndlingsrum.

Den bliver brugt både dag og nat, når der kommer venner forbi til en aperitif, og når den varme sommernat indbyder til en nat under åben himmel. Men vigtigst af alt bruger Cathy Dupont dens afsides beliggenhed til at sænke tempoet, slukke telefonen, hælde vin i glasset og glemme den travle hverdag i Paris – i hvert fald for en stund.

SE OGSÅ: Græsk feriebolig med nordisk strejf 

Boligreportage: Unik stenhytte i Syditalien

Hvem: Cathy Dupont, interiørdesigner.

Hvad: Italiensk stenhus på 40 m² fra 1400-tallet. Huset blev gennemrenoveret i 2014 og bliver nu brugt som feriebolig.

Et loft til kip giver mulighed for at lege med et skulpturelt udtryk – som med lamperne her, der er holdt i samme materiale med forskellige former.

Når hele hjemmet er holdt i kølige naturfarver, kan det være en god idé at tilføje noget varme og stoflighed med materialer som uld, velour, flet og hør.

De åbne hylder på de lyse vægge over køkkenbordet er med til at understrege den lethed, køkkenet – trods sine mørke farver – har. Køkkenet er fra Vipp.

De rå stenmure indvendigt sørger for, at husets historie er en del af den nutidige indretning – og så giver de en kølighed, der fungerer som kontrast til de varme ydre omgivelser. Køkkenet er fra Vipp.

Et indhak i væggen med et forhæng for er en enkel og klædelig løsning, hvis man ikke ønsker, at opbevaringsmøbler skal overtage soveværelset.

Den stilrene, hvide porcelænsvask løfter badeværelset fra stenhytte til moderne feriebolig.

MERE INSPIRATION? 

Se også denne idyliske landejendom på Ibiza