
Indret med marmor
Med små detaljer og fine fund kan du følge trenden og få marmor ind i boligen. Vi har fundet seks fine marmor sager til dig, der vil indrette med marmor.
Marmor passer perfekt ind i de nordiske hjem - det er stilrent og fint, især hvis det bliver brugt med omtanke, når det skal indrettes. Lige nu er det oldgamle materiale meget trendy, og for at følge trenden, skal du ikke nødvendigvis skifte bordpladen i køkkenet ud med en marmorbordplade, det kan være også været de små detaljer, som for eksempel en fine marmorvase på sofabordet eller i vindueskarmen.
Gå på marmorjagt i genbrugsbutikkerne
I genbrugsbutikker kan du helt sikkert finde fine marmor sager! Små vaser, lysestager eller fine fade. Det kan også med garanti betale sig at gå på marmorjagt på gode loppemarkeder. Hvis du skulle være så heldig at finde et gammel marmorbord på et loppemarked, og det er lidt gulligt på grund af slid, så lad dig ikke skræmme. Marmor kan heldigvis pudses op igen, så det bliver som nyt.
Vi har fundet fem fine marmor sager, der kan bruges i din indretning, hvis du vil følge marmor-trenden.
8 modige fund til din bolig


Skrivebord
Art deco-stilen er hot og bliver endnu hottere i 2013. Grossman
Desk 62 series, hedder dette skrivebord. Miks det med vilde ting og sager.
Det koster 34.499 kr. Fra Gubi.


Farverige møbler
Montanas nye farveserie Coco er
inspireret af Moulin Rouge og handler om modige farvevalg og om at eje rummet.
Møblerne fås i mange forskellige prisklasser.


Lampe
Gras-lampen er en sort væglampe med teleskopstang, der kan justeres i længden.
Den koster 3.350 kr. Fra Roomstore.


Vase
Skab finurlige små stillebener i dit hjem med vintagevaser, der godt må mikses med nye.
50er-inspireret keramikvase, 249 kr. Fra Broste Copenhagen.


Kunst
Fantastisk værk af Thierry Feuz, der bærer titlen Psychotropical Cornell.
110x90 cm. 42.500 kr. fra Galleri Christoffer Egelund.


Stol
Chair Number One fra italienske Magis er skulpturel og let i designet.
Du kan både få den som ude- og indemøbel til henholdsvis 4.485 kr. og 8.648 kr. fra Roomstore.


Pude
Modige farverige puder i uld. 549 kr. Fra Hay.


Ur
Sæt kulør på tiden med Watch me wa ll clock fra Normann Copenhagen.
Fås i fire farver til 300 kr.